Z globálneho pohľadu Priemysel 4.0 (Industry 4.0) predstavuje digitalizáciu výroby. Označenie 4.0 odkazuje na historický kontext, pretože táto fáza vývoja sa považuje za štvrtú priemyselnú revolúciu. Prvá priemyselná revolúcia sa vyznačovala mechanizáciou s využitím vody a pary, druhým stupňom bolo rozbehnutie pásovej výroby s využitím elektrickej energie a treťou priemyselnou revolúciou sa označuje vzostup počítačov a automatizácia výroby. V súčasnosti zažívame štvrtú obrovskú transformáciu výroby – vznik naozaj inteligentných závodov s digitálnymi aj fyzickými systémami a komunikáciou prostredníctvom internetu vecí (IoT).
Podľa globálnej konzultačnej spoločnosti McKinsey je Priemysel 4.0 poháňaný štyrmi identifikovateľnými technologickými trendmi:
Za kolísku Priemyslu 4.0 sa všeobecne považuje Nemecko, pričom názov tohto konceptu vychádza z národnej strategickej iniciatívy, ktorá mala za cieľ vytvoriť z Nemecka popredného poskytovateľa pokročilých výrobných systémov. Nemecký výrobný priemysel je jedným z najsúťaživejších na svete a je podporovaný sieťou najmodernejších závodov pre výskum a vývoj.
Nemecko sa môže pochváliť veľmi silným strojárenským a výrobným priemyslom, rozsiahlymi IT možnosťami s globálnym významom a know-how v oblasti integrovaných systémov a automatizácie. Vďaka tomu má veľmi dobrú pozíciu na posilnenie svojho popredného globálneho postavenia v oblasti vývoja technológií pre Priemysel 4.0.
Nemecko síce začalo diktovať tempo v oblasti zavádzania Priemyslu 4.0 a rozmachu inteligentných závodov, ale v súčasnosti musí o prvenstvo v tejto oblasti tvrdo bojovať s USA, ktoré plánujú v najbližších piatich rokoch investovať do digitalizácie výroby oveľa viac ako hociktorá iná krajina alebo hoci celý región. V USA je Priemysel 4.0 známy viac ako priemyselný internet vecí (IIoT – Industrial Internet of Things). Vďaka tomuto rýchlemu rozvoju technológií v oblasti výrobného prostredia sa mnohé americké firmy usilovne pripravujú na masívne zmeny, ktoré ich čakajú.
Podľa správy From Data to Action (Od údajov k činom) časopisu Harvard Business Review je interná firemná kultúra tým najnáročnejším aspektom, ktorému budú musieť spoločnosti na svojej ceste k inteligentnejším závodom čeliť. Aby mohol Priemysel 4.0 dosiahnuť svoj maximálny potenciál, spoločnosti musia vytvoriť nespochybniteľný zdroj údajov o výkonnosti a umožniť všetkým osobám s rozhodujúcou právomocou získavať dáta v reálnom čase. Filozofiu prijímania rozhodnutí na základe faktov s využitím kvantitatívnych výrobných údajov bude potrebné zakoreniť do všetkých úrovní manažmentu.
Napriek tomu, že Čína je aj naďalej najväčší svetový výrobca, pokiaľ ide o implementáciu Priemyslu 4.0 zaostáva ázijský veľkovýrobca za svojimi hospodárskymi rivalmi z Európy a Severnej Ameriky. Sú za tým predovšetkým historické faktory: zatiaľ čo sa napríklad Nemecko tradične zameriavalo na pokročilé výrobné systémy, sila Číny sa vždy skrývala najmä v oblasti menej kvalitných finálnych produktov globálneho výrobného sektora, kde je kľúčovým faktorom cena. To malo za následok pomerne výraznú nerovnováhu v niektorých oblastiach: napríklad v súčasnosti pripadá na 10 000 továrenských pracovníkov v Číne v priemere len 14 priemyselných robotov, zatiaľ čo v Nemecku to je 282.
Ale časy sa menia... A poriadne rýchlo. Náklady na pracovnú silu a suroviny sa v Číne začínajú zvyšovať z dôvodu obáv o životné prostredie a kvôli obmedzeným zdrojom. Takisto sa na scéne objavili ďalší nízkorozpočtoví rivali. Pozícia Číny ako „svetovej továrne“ je ohrozená. V dôsledku toho sa teraz čínska vláda snaží preraziť cestu alternatívnemu vývoju, nahrádza zastaralé výrobné zariadenia a investuje do moderných technológií využívajúcich priemyselný internet vecí (IIoT).
Automobilový priemysel v súčasnosti signalizuje rastúci dopyt po riadení procesov s cieľom ešte viac zvýšiť kvalitu výrobných postupov a zároveň znížiť prevádzkové náklady. Toto odvetvie víta nástup éry Priemyslu 4.0 s absolútnou eufóriou.
Automobilový sektor je hnacou silou inovácií a už dnes sa v ňom implementujú zmeny v oblasti automatizácie, výmeny dát a výrobných technológií s výhľadom na budúce príležitosti.
Spoje kľúčové z hľadiska bezpečnosti sa už v súčasnosti monitorujú a analyzujú a získané dáta sa používajú na optimalizáciu procesov. Senzory získavajú dáta z procesov a v reálnom čase ich ukladajú do databáz vyššej úrovne.
Priemysel 4.0 je poháňaný internetom vecí (IoT) a dodávateľom automobilových komponentov sľubuje výrazné úspory v oblasti nákladov. Postupujúca digitalizácia prináša tomuto sektoru nástroj, aby dokázal lepšie reagovať na neustále rastúci tlak trhu. Kľúčovými faktormi sú znižovanie prestojov systému, zefektívňovanie výroby prostredníctvom automatizácie a optimalizácie zdrojov a znižovanie nákladov na údržbu. Priemysel 4.0 podporuje flexibilné procesy, zvyšuje konkurencieschopnosť a sľubuje nové príležitosti predaja.
V závodoch na výrobu komponentov implementácia Priemyslu 4.0 predstavuje značný potenciál, najmä v oblasti prediktívnej údržby. Nepretržité získavanie a analyzovanie dát z procesov umožňujú predpovedať prípadné zlyhania závodu a systému, zlepšiť neefektívne postupy a zvýšiť produktivitu.
Letecký a kozmický priemysel je fantastický a extrémne náročný sektor, v ktorom sa dokážu presadiť len vysokokvalifikovaní odborníci a prvotriedne technológie. Výrobu v tomto odvetví charakterizujú relatívne malé objemy, dlhé časy cyklov, veľkorozmerné komponenty a vysoká variabilita výrobných postupov. To je zároveň dôvod prečo prináša špecifické výzvy, pokiaľ ide o rozšírenie používania inteligentných nástrojov a riešení.
Ľudia však stále viac a častejšie cestujú a objemy objednávok v súlade s tým rastú. Preto musia všetci kľúčoví výrobcovia pôvodných zariadení (OEM) zvyšovať celkovú efektivitu procesov, obmedzovať náklady na riadenie kvality a časy cyklov a vylúčiť ľudský faktor ako zdroj chyby. S nástupom inteligentného softvéru a digitálnych sietí môže k tomu teraz výrazne prispieť aj montážne náradie. Ponúka oveľa vyššiu flexibilitu, môže byť navzájom prepojené medzi sebou a takisto s výrobnými systémami výrobcu a s jeho systémami na zabezpečovanie kvality.
Zákazníci zo sektora všeobecnej priemyselnej výroby majú záujem o inovatívne, jedinečné, vysokokvalitné a nákladovo efektívne produkty. V tomto sektore je obrovská konkurencia, ktorá ponúka podobné produkty s kratšími životnými cyklami z dôvodu nového technologického pokroku. Preto sú na všeobecnú priemyselnú výrobu kladené vysoké nároky týkajúce sa rýchlej výroby nových, inovatívnych produktov. My sa o to snažíme úplnou digitalizáciou životného cyklu produktového vývoja. To nám na druhej strane umožňuje poskytovať zákazníkom presnú sledovateľnosť, kontrolu kvality a nákladovo efektívne nové produkty. Pri digitalizácii životného cyklu produktu je potrebný úplný digitálny dátový model. Aby splnili tieto požiadavky, priemyselné spoločnosti sa spoliehajú na inteligentnú a prispôsobiteľnú výrobu. Široké portfólio produktov je integrované do systémov, senzorov a pohonov, ktoré sú navzájom poprepájané cez internet.
Biela kniha Desoutter 4.0 vám predstavuje víziu spoločnosti Desoutter, ktorá vám pomôže urýchliť transformáciu vášho podniku využitím konceptu Priemysel 4.0.
Desoutter 4.0 vám ponúka viac ako len jedinečné riešenie, poskytuje vám prepojené produkty a skúsenosti. Stiahnite si bielu knihu Desoutter 4.0: Urýchlite svoju transformáciu a zvýšte čas prevádzky bez prestojov, flexibilitu a produktivitu výroby.